Vicor Corporation V24A28T300BN
V24A28T300BN picture photo
Mfg. Part Number
V24A28T300BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V24A28T300BN.pdf
Availability of V24A28T300BN
QUANTITY
V24A28T300BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28T300BN
Internal Part NumberEIS-V24A28T300BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28T300BN
Related LinksV24A28, V24A28T300BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28T300BN Details Description
Related parts for V24A28T300BN
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 29.4 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf