Vicor Corporation V24A28T300BN2
V24A28T300BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A28T300BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V24A28T300BN2.pdf
Availability of V24A28T300BN2
QUANTITY
V24A28T300BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28T300BN2
Internal Part NumberEIS-V24A28T300BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28T300BN2
Related LinksV24A28, V24A28T300BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28T300BN2 Details Description
Related parts for V24A28T300BN2
RES SMD 140K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf