Vicor Corporation V24A36E400BL
V24A36E400BL picture photo
Mfg. Part Number
V24A36E400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V24A36E400BL.pdf
Availability of V24A36E400BL
QUANTITY
V24A36E400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36E400BL
Internal Part NumberEIS-V24A36E400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36E400BL
Related LinksV24A36, V24A36E400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36E400BL Details Description
Related parts for V24A36E400BL
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 14POS DUAL SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf