Vicor Corporation V24A36H400BG3
V24A36H400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A36H400BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V24A36H400BG3.pdf
Availability of V24A36H400BG3
QUANTITY
V24A36H400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36H400BG3
Internal Part NumberEIS-V24A36H400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36H400BG3
Related LinksV24A36, V24A36H400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36H400BG3 Details Description
Related parts for V24A36H400BG3
VARISTOR 29.5V 100A 0805 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 10POS 30GOLD .100 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL PCB datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
NOSG,STR,NIB,PSA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf
LOCATING BLOCK datasheet.pdf
OSC TCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
LJT 18C 18#20 SKT RECP datasheet.pdf
30 MHz to 1000 MHz 75 ヘ Gain Block IC datasheet.pdf