Vicor Corporation V24A36H400BN3
V24A36H400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A36H400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V24A36H400BN3.pdf
Availability of V24A36H400BN3
QUANTITY
V24A36H400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36H400BN3
Internal Part NumberEIS-V24A36H400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36H400BN3
Related LinksV24A36, V24A36H400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36H400BN3 Details Description
Related parts for V24A36H400BN3
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 28POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 W/TABS 1.67"HIGH datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED 2.5MM X 7MM VERT RED PC MNT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 154 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf