Omron Automation & Safety A16L-TGM-12D-2
A16L-TGM-12D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-TGM-12D-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-TGM-12D-2.pdf
Availability of A16L-TGM-12D-2
QUANTITY
A16L-TGM-12D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-TGM-12D-2
Internal Part NumberEIS-A16L-TGM-12D-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-TGM-12D-2
Related LinksA16L-TG, A16L-TGM-12D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-TGM-12D-2 Details Description
Related parts for A16L-TGM-12D-2
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf