Vicor Corporation V24A36M300BN
V24A36M300BN picture photo
Mfg. Part Number
V24A36M300BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V24A36M300BN.pdf
Availability of V24A36M300BN
QUANTITY
V24A36M300BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36M300BN
Internal Part NumberEIS-V24A36M300BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36M300BN
Related LinksV24A36, V24A36M300BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36M300BN Details Description
Related parts for V24A36M300BN
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SPADE LOCK 10-12AWG #10 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 68UH T/H datasheet.pdf
RES 274 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 15MM datasheet.pdf