Vicor Corporation V24A36T400BG2
V24A36T400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A36T400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V24A36T400BG2.pdf
Availability of V24A36T400BG2
QUANTITY
V24A36T400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36T400BG2
Internal Part NumberEIS-V24A36T400BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36T400BG2
Related LinksV24A36, V24A36T400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36T400BG2 Details Description
Related parts for V24A36T400BG2
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2A 50 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 2W SMBG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf