Vicor Corporation V24A3V3C200BS2
V24A3V3C200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3C200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V24A3V3C200BS2.pdf
Availability of V24A3V3C200BS2
QUANTITY
V24A3V3C200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3C200BS2
Internal Part NumberEIS-V24A3V3C200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency79.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3C200BS2
Related LinksV24A3V3, V24A3V3C200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3C200BS2 Details Description
Related parts for V24A3V3C200BS2
IC REG BCK BST 3.3V 1.7A TO263-5 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 93NH K10 datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
HOUSING TOP SIDE GUIDE datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf