Vicor Corporation V24A3V3E264B2
V24A3V3E264B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3E264B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V24A3V3E264B2.pdf
Availability of V24A3V3E264B2
QUANTITY
V24A3V3E264B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3E264B2
Internal Part NumberEIS-V24A3V3E264B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency78.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3E264B2
Related LinksV24A3V, V24A3V3E264B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3E264B2 Details Description
Related parts for V24A3V3E264B2
CONN HEADER 80POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
TERMINAL ZPEA 2.5-2N datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf