Vicor Corporation V24A3V3H264BS3
V24A3V3H264BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3H264BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V24A3V3H264BS3.pdf
Availability of V24A3V3H264BS3
QUANTITY
V24A3V3H264BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3H264BS3
Internal Part NumberEIS-V24A3V3H264BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3H264BS3
Related LinksV24A3V3, V24A3V3H264BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3H264BS3 Details Description
Related parts for V24A3V3H264BS3
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMA datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER DL VERT GOLD 10POS datasheet.pdf
SL SMD VERT SHRD HDR GOLD 14POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf