Vicor Corporation V24A3V3M200BG
V24A3V3M200BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3M200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V24A3V3M200BG.pdf
Availability of V24A3V3M200BG
QUANTITY
V24A3V3M200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3M200BG
Internal Part NumberEIS-V24A3V3M200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3M200BG
Related LinksV24A3V, V24A3V3M200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3M200BG Details Description
Related parts for V24A3V3M200BG
IDC CABLE - MKC10K/MC10G/MPL10K datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V +/-12V OUT datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE 150A 250V HS BOLT-ON datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RELAY SSR 280VAC 90A PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LEAD ACID BATTERY 12V datasheet.pdf