Vicor Corporation V24A3V3T200BG3
V24A3V3T200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3T200BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V24A3V3T200BG3.pdf
Availability of V24A3V3T200BG3
QUANTITY
V24A3V3T200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3T200BG3
Internal Part NumberEIS-V24A3V3T200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3T200BG3
Related LinksV24A3V3, V24A3V3T200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3T200BG3 Details Description
Related parts for V24A3V3T200BG3
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC DIFF LINE DVR/RCVR HS 16-SOIC datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD SNAP-IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
LED OSLON COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 7UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf