Vicor Corporation V24A3V3T264B
V24A3V3T264B picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3T264B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V24A3V3T264B.pdf
Availability of V24A3V3T264B
QUANTITY
V24A3V3T264B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3T264B
Internal Part NumberEIS-V24A3V3T264B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3T264B
Related LinksV24A3V, V24A3V3T264B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3T264B Details Description
Related parts for V24A3V3T264B
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 175A 600V 1POLE datasheet.pdf
RES SMD 1.15 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 400MA 1.33 OHM datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER SWITCH PTR SLOT datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 200MW SOD323 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1520 WHITE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 88 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf