Vicor Corporation V24A48C300BS2
V24A48C300BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A48C300BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V24A48C300BS2.pdf
Availability of V24A48C300BS2
QUANTITY
V24A48C300BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48C300BS2
Internal Part NumberEIS-V24A48C300BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48C300BS2
Related LinksV24A48, V24A48C300BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48C300BS2 Details Description
Related parts for V24A48C300BS2
IC OPAMP JFET 1.6MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
CONN RCPT FH 80POS .050 VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf