Vicor Corporation V24A48C400BF3
V24A48C400BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A48C400BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V24A48C400BF3.pdf
Availability of V24A48C400BF3
QUANTITY
V24A48C400BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48C400BF3
Internal Part NumberEIS-V24A48C400BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48C400BF3
Related LinksV24A48, V24A48C400BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48C400BF3 Details Description
Related parts for V24A48C400BF3
MOSFET N-CH 600V 20A TO-247AD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
CROCODILE CLIP INSULATED RED datasheet.pdf
RES 36K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
CABLE 5COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf