Vicor Corporation V24A48E300BS3
V24A48E300BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A48E300BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V24A48E300BS3.pdf
Availability of V24A48E300BS3
QUANTITY
V24A48E300BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48E300BS3
Internal Part NumberEIS-V24A48E300BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48E300BS3
Related LinksV24A48, V24A48E300BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48E300BS3 Details Description
Related parts for V24A48E300BS3
CAP CER 1000PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC 12-BIT QUAD SERIAL D/A 16-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 7.62MM datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V Y5V 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
LED BAY T-3 1/4 RED 630NM 14V datasheet.pdf
XLAMP CXA 1304 LED datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf