Vicor Corporation V24A48H300BF3
V24A48H300BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A48H300BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V24A48H300BF3.pdf
Availability of V24A48H300BF3
QUANTITY
V24A48H300BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48H300BF3
Internal Part NumberEIS-V24A48H300BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48H300BF3
Related LinksV24A48, V24A48H300BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48H300BF3 Details Description
Related parts for V24A48H300BF3
RES TEMP SENS 820 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS1147 datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 120A TO220AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 50MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
CBL GLND M25 SEAL RANGE 11-17MM datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SHS LW 1.5MM 30POS HARNESS NAT datasheet.pdf