Vicor Corporation V24A48H300BS3
V24A48H300BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A48H300BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V24A48H300BS3.pdf
Availability of V24A48H300BS3
QUANTITY
V24A48H300BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48H300BS3
Internal Part NumberEIS-V24A48H300BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48H300BS3
Related LinksV24A48, V24A48H300BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48H300BS3 Details Description
Related parts for V24A48H300BS3
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 15BIT PARALLEL 28-SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 600VAC 2AG datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 61POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
RJ45 CAT5 8P MA DE GN CABLE ASSY datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 120V 400MA SOT23 datasheet.pdf