Vicor Corporation V24A48H300BS3
V24A48H300BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A48H300BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V24A48H300BS3.pdf
Availability of V24A48H300BS3
QUANTITY
V24A48H300BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48H300BS3
Internal Part NumberEIS-V24A48H300BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48H300BS3
Related LinksV24A48, V24A48H300BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48H300BS3 Details Description
Related parts for V24A48H300BS3
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 12W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
TVS DIODE 320VWM 500VC AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC LCD DRIVER AUTOMOTIVE 64TQFP datasheet.pdf
2 X 17 POS MALE HORIZ 4.5 TAIL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf