Vicor Corporation V24A48M300B
V24A48M300B picture photo
Mfg. Part Number
V24A48M300B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V24A48M300B.pdf
Availability of V24A48M300B
QUANTITY
V24A48M300B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48M300B
Internal Part NumberEIS-V24A48M300B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48M300B
Related LinksV24A4, V24A48M300B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48M300B Details Description
Related parts for V24A48M300B
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN ADAPT TNC PLUG TO BNC JACK datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN CRIMP datasheet.pdf
V606(BWB)03-002 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf