Vicor Corporation V24A48T300BL3
V24A48T300BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A48T300BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V24A48T300BL3.pdf
Availability of V24A48T300BL3
QUANTITY
V24A48T300BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48T300BL3
Internal Part NumberEIS-V24A48T300BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48T300BL3
Related LinksV24A48, V24A48T300BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48T300BL3 Details Description
Related parts for V24A48T300BL3
IC FLASH CONFIG 4M 20PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
POE INJECTOR 15.6W 12V DESKTOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 124 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
ASSY-RATCHET HSG datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 11VC FLIPCHIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf