Vicor Corporation V24A5E300BL
V24A5E300BL picture photo
Mfg. Part Number
V24A5E300BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V24A5E300BL.pdf
Availability of V24A5E300BL
QUANTITY
V24A5E300BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5E300BL
Internal Part NumberEIS-V24A5E300BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5E300BL
Related LinksV24A5, V24A5E300BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5E300BL Details Description
Related parts for V24A5E300BL
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
ADAPTER 40-DIP TO 44-QFP datasheet.pdf
IC ADSL/ADSL2 LINE DRVR 28-TSSOP datasheet.pdf
IC POWER INTERFACE SW 20WQFN datasheet.pdf
IC GATE DVR DUAL INV 4A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.65KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC DGTL POT 257POS 5K 20QFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 0.8MM 280POS SMD datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 BI-COLOR datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 19.5W datasheet.pdf