Vicor Corporation V24A5E400BG
V24A5E400BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A5E400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V24A5E400BG.pdf
Availability of V24A5E400BG
QUANTITY
V24A5E400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5E400BG
Internal Part NumberEIS-V24A5E400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5E400BG
Related LinksV24A5, V24A5E400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5E400BG Details Description
Related parts for V24A5E400BG
IC AMP AUDIO PWR .3W STER 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO213AB datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 17.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 300W datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS datasheet.pdf