Vicor Corporation V24A5T400BG
V24A5T400BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A5T400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V24A5T400BG.pdf
Availability of V24A5T400BG
QUANTITY
V24A5T400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5T400BG
Internal Part NumberEIS-V24A5T400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5T400BG
Related LinksV24A5, V24A5T400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5T400BG Details Description
Related parts for V24A5T400BG
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
DEVICE ATP FOR ICE2000 datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 24POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 820 OHM 6SIP datasheet.pdf
2.0 WTB RETAINER 12CKT datasheet.pdf
41+41 DIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf