Vicor Corporation V24A6V5E400BL3
V24A6V5E400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A6V5E400BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W
Datasheet Download
V24A6V5E400BL3.pdf
Availability of V24A6V5E400BL3
QUANTITY
V24A6V5E400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A6V5E400BL3
Internal Part NumberEIS-V24A6V5E400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)61.54A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.1%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A6V5E400BL3
Related LinksV24A6V5, V24A6V5E400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A6V5E400BL3 Details Description
Related parts for V24A6V5E400BL3
CONN HEADER .100 DUAL R/A 52POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 5% 100W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
INDICATOR 8MM FIXED HI RED 110V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
06 MODII HDR SRRA B/A W/HLDWN datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf