Vicor Corporation V24B12C200B
V24B12C200B picture photo
Mfg. Part Number
V24B12C200B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V24B12C200B.pdf
Availability of V24B12C200B
QUANTITY
V24B12C200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12C200B
Internal Part NumberEIS-V24B12C200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12C200B
Related LinksV24B1, V24B12C200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12C200B Details Description
Related parts for V24B12C200B
RES SMD 56.2 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
FUSE 450A 1250V 1BKN/80 AR CU datasheet.pdf
IC ANLG VID LINE TRPL 20-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 24V +/-15V 80W datasheet.pdf
100UF 100V 10X20MM 105C 2000H datasheet.pdf