Vicor Corporation V24B12C200B2
V24B12C200B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12C200B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V24B12C200B2.pdf
Availability of V24B12C200B2
QUANTITY
V24B12C200B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12C200B2
Internal Part NumberEIS-V24B12C200B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12C200B2
Related LinksV24B12, V24B12C200B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12C200B2 Details Description
Related parts for V24B12C200B2
IC LOAD SWITCH FULL FUNC SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 700MA 1.22 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
ZMOTION BUNDLE 4KB FLASH 20-SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 400W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 176LFBGA datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 25POS GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 120 OHM 14SOIC datasheet.pdf