Vicor Corporation V24B12C200BN2
V24B12C200BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12C200BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V24B12C200BN2.pdf
Availability of V24B12C200BN2
QUANTITY
V24B12C200BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12C200BN2
Internal Part NumberEIS-V24B12C200BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12C200BN2
Related LinksV24B12, V24B12C200BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12C200BN2 Details Description
Related parts for V24B12C200BN2
RES SMD 909K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 10PF 16V 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 10 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf