Vicor Corporation V24B12C250BS2
V24B12C250BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12C250BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V24B12C250BS2.pdf
Availability of V24B12C250BS2
QUANTITY
V24B12C250BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12C250BS2
Internal Part NumberEIS-V24B12C250BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12C250BS2
Related LinksV24B12, V24B12C250BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12C250BS2 Details Description
Related parts for V24B12C250BS2
IGBT 600V 60A 200W TO247AD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 900MA 210 MOHM datasheet.pdf
IC AMP VIDEO TRIPLE HC 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 36.52K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf