Vicor Corporation V24B12E150BG
V24B12E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B12E150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24B12E150BG.pdf
Availability of V24B12E150BG
QUANTITY
V24B12E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12E150BG
Internal Part NumberEIS-V24B12E150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12E150BG
Related LinksV24B12, V24B12E150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12E150BG Details Description
Related parts for V24B12E150BG
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
FUSE 125A 1000V UL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW SOD80 datasheet.pdf