Vicor Corporation V24B12E150BG2
V24B12E150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12E150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24B12E150BG2.pdf
Availability of V24B12E150BG2
QUANTITY
V24B12E150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12E150BG2
Internal Part NumberEIS-V24B12E150BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12E150BG2
Related LinksV24B12, V24B12E150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12E150BG2 Details Description
Related parts for V24B12E150BG2
CONN RING 16-22 AWG #1/4 RED P-G datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 3W J LEAD datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
TRIAC SC73 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK 6AWG 6" BLACK datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf