Vicor Corporation V24B12E200BG2
V24B12E200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12E200BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V24B12E200BG2.pdf
Availability of V24B12E200BG2
QUANTITY
V24B12E200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12E200BG2
Internal Part NumberEIS-V24B12E200BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max200W