Vicor Corporation V24B12E200BG3
V24B12E200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12E200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V24B12E200BG3.pdf
Availability of V24B12E200BG3
QUANTITY
V24B12E200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12E200BG3
Internal Part NumberEIS-V24B12E200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12E200BG3
Related LinksV24B12, V24B12E200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12E200BG3 Details Description
Related parts for V24B12E200BG3
CAP FILM 1000PF 5% 250VDC 1913 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IC DSP CTLR 16BIT 182CSPBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 22POS .156 datasheet.pdf
IC FREQ MOD EMI REDUCTION 8SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 25mA 12-VQFN (2x2) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf