Vicor Corporation V24B12E200BS3
V24B12E200BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12E200BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V24B12E200BS3.pdf
Availability of V24B12E200BS3
QUANTITY
V24B12E200BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12E200BS3
Internal Part NumberEIS-V24B12E200BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12E200BS3
Related LinksV24B12, V24B12E200BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12E200BS3 Details Description
Related parts for V24B12E200BS3
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A GOLD SMD datasheet.pdf
TRISIL 100A 360V BIDIRECT SMB datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
UNDER STENCIL WIPE 21"X20" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 10.92MM datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM datasheet.pdf
CABLE 6POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 25W datasheet.pdf