Vicor Corporation V24B12E250BN
V24B12E250BN picture photo
Mfg. Part Number
V24B12E250BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V24B12E250BN.pdf
Availability of V24B12E250BN
QUANTITY
V24B12E250BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12E250BN
Internal Part NumberEIS-V24B12E250BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12E250BN
Related LinksV24B12, V24B12E250BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12E250BN Details Description
Related parts for V24B12E250BN
BATT PACK 9.6V 4/3A 3600MAH NIMH datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 36UH 6A 21.6 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 4POS VERT TIN datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 15POS TIN datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
RES SMD 2.94 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf