Vicor Corporation V24B12H150BF2
V24B12H150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12H150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24B12H150BF2.pdf
Availability of V24B12H150BF2
QUANTITY
V24B12H150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12H150BF2
Internal Part NumberEIS-V24B12H150BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12H150BF2
Related LinksV24B12, V24B12H150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12H150BF2 Details Description
Related parts for V24B12H150BF2
IC MCU 8BIT 64KB OTP 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ 8SO datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG UNIV 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.9A 100.1 MOHM datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST/CMOS 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 16A PPAK 1212-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf