Vicor Corporation V24B12H150BG
V24B12H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B12H150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24B12H150BG.pdf
Availability of V24B12H150BG
QUANTITY
V24B12H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12H150BG
Internal Part NumberEIS-V24B12H150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12H150BG
Related LinksV24B12, V24B12H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12H150BG Details Description
Related parts for V24B12H150BG
CAP CER 1.5PF 25V C0K 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 100NS 64FBGA datasheet.pdf
DSUB 9 F CRIMP FLOA G TIN datasheet.pdf
Tri-Mode: +3.3 V, +5 V, Adjustable Micropower Linear Voltage Regulators IC datasheet.pdf