Vicor Corporation V24B12H200BG
V24B12H200BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B12H200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V24B12H200BG.pdf
Availability of V24B12H200BG
QUANTITY
V24B12H200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12H200BG
Internal Part NumberEIS-V24B12H200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12H200BG
Related LinksV24B12, V24B12H200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12H200BG Details Description
Related parts for V24B12H200BG
FAN AXIAL 50X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0508 datasheet.pdf
KIT ETHERNET TAP PROBE BDM datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED RND FLAT RED RED DIFF TAB datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf