Vicor Corporation V24B12H200BN2
V24B12H200BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12H200BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V24B12H200BN2.pdf
Availability of V24B12H200BN2
QUANTITY
V24B12H200BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12H200BN2
Internal Part NumberEIS-V24B12H200BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12H200BN2
Related LinksV24B12, V24B12H200BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12H200BN2 Details Description
Related parts for V24B12H200BN2
BOARD DAUGHTER ICEPIC3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
IC LINE CARD ACCESS SW 20-SOIC datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS FMALE-MALE,RA 300MM datasheet.pdf
SENSOR HAND TYPE 20MM PNP 712MM datasheet.pdf
PIN CONTACT NIC ATM KIT datasheet.pdf
QIKMATE RA HDR PLUG 10POS datasheet.pdf
MOD RECT ASSY -CT 1.5A 24KV datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf