Vishay/Dale RNR55H1873DSBSL
RNR55H1873DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1873DSBSL
Brief Description
RES 187K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1873DSBSL.pdf
Availability of RNR55H1873DSBSL
QUANTITY
RNR55H1873DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1873DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H1873DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1873DSBSL
Related LinksRNR55H1, RNR55H1873DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1873DSBSL Details Description
Related parts for RNR55H1873DSBSL
JACK TEST HORIZ PC MINI BLACK datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 34.8VWM 61.9VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 64 POS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 230MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
OSC XO 72.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
BCVP-350R- 4 GN datasheet.pdf
CRYSTAL 6.144000MHZ SMD datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
6800UF 10V 16X25MM 85C 3500H datasheet.pdf