Vicor Corporation V24B12H250BG2
V24B12H250BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12H250BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V24B12H250BG2.pdf
Availability of V24B12H250BG2
QUANTITY
V24B12H250BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12H250BG2
Internal Part NumberEIS-V24B12H250BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12H250BG2
Related LinksV24B12, V24B12H250BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12H250BG2 Details Description
Related parts for V24B12H250BG2
FIXED IND 68NH 300MA 800 MOHM datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
EMULATOR NULL TARGET datasheet.pdf
IC DGTL POT 5K 257TAPS 10-MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 2W DO204AL datasheet.pdf