Vicor Corporation V24B12M250BN
V24B12M250BN picture photo
Mfg. Part Number
V24B12M250BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V24B12M250BN.pdf
Availability of V24B12M250BN
QUANTITY
V24B12M250BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12M250BN
Internal Part NumberEIS-V24B12M250BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12M250BN
Related LinksV24B12, V24B12M250BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12M250BN Details Description
Related parts for V24B12M250BN
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12.5A 6-SSOT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" SMD R/A datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 10-150MM M8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 88POS datasheet.pdf