Xilinx XCV1000-3BG560C
XCV1000-3BG560C picture photo
Mfg. Part Number
XCV1000-3BG560C
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
IC FPGA 404 I/O 560MBGA
Datasheet Download
XCV1000-3BG560C.pdf
Availability of XCV1000-3BG560C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XCV1000-3BG560C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV1000-3BG560C
Internal Part NumberEIS-XCV1000-3BG560C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XCV1000-3BG560CXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full Details-
SeriesXCV1000-
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeBGA
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XCV1000-3BG560C
Alternative Part (Replacement)EIS-XCV1000-3BG560C
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryVirtex 2.5V FPGAs
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type Virtex 2.5V FPGAs
Related LinksXCV1000, XCV1000-3BG560C Datasheet, Xilinx Distributor
XCV1000-3BG560C Details Description
Related parts for XCV1000-3BG560C
IC DSC 16BIT 120KB FLASH 160LQFP datasheet.pdf
CONN RECEPT 11POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 61POS datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 120VAC CHASSIS datasheet.pdf
GROMMET EDGE SLOT SS BLACK datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10.8NS 208PQFP datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 5POS SMD R/A TIN datasheet.pdf