Vicor Corporation V24B12M250BN3
V24B12M250BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12M250BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V24B12M250BN3.pdf
Availability of V24B12M250BN3
QUANTITY
V24B12M250BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12M250BN3
Internal Part NumberEIS-V24B12M250BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12M250BN3
Related LinksV24B12, V24B12M250BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12M250BN3 Details Description
Related parts for V24B12M250BN3
COVER RETAINING FOR 1028 HOLDER datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 33K OHM 1%W/G410 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN INSERT 17POS SKT datasheet.pdf
DSUB F SCREW LOCK ASSBLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf