Vicor Corporation V24B12T150BF3
V24B12T150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12T150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24B12T150BF3.pdf
Availability of V24B12T150BF3
QUANTITY
V24B12T150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12T150BF3
Internal Part NumberEIS-V24B12T150BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12T150BF3
Related LinksV24B12, V24B12T150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12T150BF3 Details Description
Related parts for V24B12T150BF3
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 13POS TIN datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf