Vicor Corporation V24B12T150BG2
V24B12T150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12T150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24B12T150BG2.pdf
Availability of V24B12T150BG2
QUANTITY
V24B12T150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12T150BG2
Internal Part NumberEIS-V24B12T150BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12T150BG2
Related LinksV24B12, V24B12T150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12T150BG2 Details Description
Related parts for V24B12T150BG2
LED RGB CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
ACCY EXT TRIGGER CABLE E100 datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPLIT BOLT 2/0 STR 350 KCMIL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
DIODE MODULE datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 5W 0505 datasheet.pdf