Vicor Corporation V24B15C150BN2
V24B15C150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B15C150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24B15C150BN2.pdf
Availability of V24B15C150BN2
QUANTITY
V24B15C150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15C150BN2
Internal Part NumberEIS-V24B15C150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15C150BN2
Related LinksV24B15, V24B15C150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15C150BN2 Details Description
Related parts for V24B15C150BN2
CONN RECEPT HOUSING 14POS 2.5MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LM3481 datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 15E 5.5KV datasheet.pdf
CPTC FUSE RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
5801401 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf