Vicor Corporation V24B15C200B
V24B15C200B picture photo
Mfg. Part Number
V24B15C200B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V24B15C200B.pdf
Availability of V24B15C200B
QUANTITY
V24B15C200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15C200B
Internal Part NumberEIS-V24B15C200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15C200B
Related LinksV24B1, V24B15C200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15C200B Details Description
Related parts for V24B15C200B
Connector Receptacle 27 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERMINAL BLK 23POS 5MM VERT BLUE datasheet.pdf
3-WAY ISOLATING AMP 4-20MA datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SERIAL IN 10LFCSP datasheet.pdf
9+9 WAY HORIZ PIN HEADER datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf