Vicor Corporation V24B15C200BF2
V24B15C200BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B15C200BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V24B15C200BF2.pdf
Availability of V24B15C200BF2
QUANTITY
V24B15C200BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15C200BF2
Internal Part NumberEIS-V24B15C200BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15C200BF2
Related LinksV24B15, V24B15C200BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15C200BF2 Details Description
Related parts for V24B15C200BF2
RES 25.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT 2-WAY WHITE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
IC HALF BRIDGE FET DRIVER 10TDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II/LASTGASP, TP datasheet.pdf
RES 7.32M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf